تبلیغات


کانون ریاضی گیلان(خانه ریاضی رشت) - تقلب دانش آموزان
منوی اصلی
درباره وبلاگ

سلام علیکم؛
شرح وظایف کانون: شاید مهمترین وظیفه کانون ریاضی گیلان کشف و هدایت دانش آموزان مقطع ابتدائی و راهنمائی در جهت آشنائی با مسابقات و آزمونهای علمی مثل آزمون ورودی مدارس نمونه و تیزهوشان و برگزاری المپیادهای استانی و کشوری باشد. شاید بتوان گفت که وظیفه دیگر کانون ریاضی گیلان تقویت بنیه علمی دانش آموزان مقطع متوسطه در جهت موفقیت در آزمون کنکور سراسری است، می دانیم که امروزه با افزایش ظرفیت دانشگاهها بخصوص غیر انتفاعی و شبانه و دانشگاه آزاد اسلامی تمام دانش آموزان در دانشگاهها قبول می شوند. اما هدف اصلی کانون ریاضی استان گیلان افزایش رتبه های زیر هزار درکنکور سراسری است، تا دانش آموزان بتوانند در دانشگاههای معتبر مثل دانشگاه شریف، تهران، امیرکبیر و ... که قطب علمی کشور هستند قبول شوند. وظیفه دیگر کانون ریاضی کشف استعدادهای نخبه و هدایت و پشتیبانی از آنها و هماهنگی بین دبیران ریاضی استان و ایجاد همراهی و همدلی بین مدرسین ریاضی؛ تألیف و جمع آوری کتب و منابع دسته اول ریاضی، بخصوص از معتبرترین منابع داخلی و خارجی و برپائی آزمونهای آمادگی المپیادها و لیگ های ریاضی می باشد. به عبارت دیگر یکی از اهداف اصلی ما آموزش شیوه نوین تفکر ریاضی در عصر جدید و رواج درست اندیشیدن در این علم مادر و کاربرد آن در زندگی روز مره می باشد. لازم به تذکر است که تفکرکانون همانند مؤلفین کتابهای درسی و طراحان کنکور سراسری گسترش ریاضی مفهومی در بین دانش آموزان است و نه بیان مطالب سطحی و کم عمقی که توسط بعضی از مؤسسات موجود در بازار که برای داغ کردن بازار خودشان یک رقابت ناسالم را در بین دانش آموزان ایجاد نموده و هر روز بیشتر از دیروز رواج می دهند. رقابت در کانون ریاضی استان گیلان بسیار سالم بوده و مطابق برنامه درسی مصّوب وزارت آموزش و پرورش و مطابق با سر فصلهای اعلام شده سازمان سنجش برای سوالات کنکور سراسری است.
مدیر وبلاگ :
کانون ریاضی گیلان قویترین کلینیک فوق تخصصی ریاضی ایران و خانه ریاضی رشت اولین آکادمی فوق تخصصی ریاضی گیلان

موضوعات
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اوقات شرعی
ساعت فلش مذهبی
تقلب در سه سوت!


لطفا برای بررسی تقلب دانش آموزان به ادامه مطلب مراجعه نمایید، متشکریم.

چرا دانش آموز تقلب می کند؟     
 
● علل تقلب
علل و انگیزه های تقلب کدامند؟ پاسخ های متعددی در این رابطه قابل ذکر است که آگاهی از آن ها برای پیشگیری ضروری است...

چرا دانش آموز تقلب می کند؟

چرا,دانش,آموز,تقلب,آکاایران,رابطه,پاسخ,علل,آگاه,رابطه,پاسخ,علل,رابطه,پایین,تواند

الف) علل مربوط به مدرسه
در این جا سخن از تقلب در امتحان و درس و مشق و تکلیف است که متأسفانه دامنگیر بسیاری از دانش آموزان شده است که برخی از آن ها به این قرارند:
۱) روش تدریس معلم: گاهی روش تدریس معلم به گونه ای است که بچه ها از مطالب درسی سر در نمی آورند و ایام امتحان فرا می رسد در چنان صورتی برای کسب موفقیت از تقلب استفاده می کنند.
۲) بد نمره دادن معلم
۳) انتقام از معلم
۴) سختی امتحان
۵) هرج و مرج: گاهی در کلاس و مدرسه سبب می شود دانش آموزان حساب کنند که نظارت و مراقبتی وجود ندارد و با تقلب می توانند خیلی راحت صاحب نمره شوند.
ب) علل مربوط به خانواده: بخشی از تقلب ها به خاطر شیوه و موضع نادرستی است که خانواده ها در قبال کودکان اتخاذ می کنند در این زمینه به موارد ذیل اشاره می کنیم:
۱) توقعات نادرست
۲) پیش ساخته های ذهن والدین
۳) ایجاد ترس از رفوزگی
ج) علل مربوط به دانش آموز: علل و انگیزه هایی در زمینه تقلب وجود دارد که مربوط به خود فرد است در این رابطه موارد بسیاری قابل ذکرند:
۱) ناآگاهی
۲) مسئولیت شناسی
۳) تن پروری و تنبلی
۴)عقب ماندگی ذهنی یا درسی
۵) حفظ آبرو
۶) وسوسه ها
۷)کثرت سرگرمی

● ضرورت پیشگیری و درمان

چه زشت است کودکانی از همان آغاز زندگی بنای حیاتش را بر خیانت و تقلب قرار دهند و برای یک عمر سر از فساد در آورد، می دانیم اگر روح تقلب و دزدی در درون کسی استوار شود دیگر حاضر به کار شرافتمندانه نخواهد شد و اصلاح آن در آینده با دشواری های بسیار همراه خواهد بود.

● پیشگیری و درمان

خوشبختانه امکان اصلاح این نوع کجروی و پیشگیری از آن وجود دارد و والدین و مربیان می توانند در این رابطه اقداماتی مؤثر داشته باشد به گونه ای که دانش آموز سراغ تقلب نرود و اندیشه آن را در سر نپروراند.
اگر والدین و مربیان بتوانند راه و رسم حیات درست و انسانی را به کودکان بیاموزند و آنان را از تقلب بی نیاز کنند بعید است که با آن حال دانش آموزان به این کار روی آورند.

● راه های پیشگیری

۱) آموزش ضوابط و مقررات، نخستین گام در تربیت کودک است و اصل بر این است که کودک آنچه را که انجام می دهد بداند و از قبح و حسن آن آگاهی داشته باشد.
۲) القاء ارزش کار شرافتمندانه، در طول دوران کودکی ارزش کار شرافتمندانه و توام با صداقت و صفا را به کودکان القا کنیم.
۳) تضعیف خیانت و تقلب، باید راه های خیانت و تقلب را در کودکان تضعیف کرد و حتی موفقیت های ناشی از آن را بسیار پست و کوچک شمرد داستان ها و افسانه های آموزنده در این رابطه هم می تواند نقش سازنده ای داشته باشد.
۴) ایجاد ملاحظات، والدین و مربیان بین خود و کودک ملاحظاتی پدید آورند که کودک از تن دادن به تقلب احساس شرم کند.
۵) آموزش خوب: از طریق تدریس خوب و صحیح راه شایسته را به کودکان تعلیم دهند و هم راه فراگیری صحیح را به او بیاموزند.
۶) تقویت کودکان، گاهی کودکان عقب ماندگی هایی در درس و برنامه های درسی دارند که به علل گوناگون پدید آمده است . مثلا کودکی بیمار شده و از درس عقب مانده است. او احتیاج دارد که مورد تقویت قرار گیرد.

دانش آموزان پاسخ می دهند: چرا تقلب؟!

تقلب بنویسید اما تقلب نکنید

ترس از حقارت و سرزنش

به دلیل ترس از گرفتن نمرة کم در درس و تحقیر شدن پیش دانش آموزان و خانواده

از نظر من علت فراگیر شدن این شیوه بی توجهی بعضی از مراقبان امتحان و سوءاستفاده دانش آموزان از مکان های مختلف که دور از دید مراقبان است.

جوگیر می شویم!

1. از روی غرور و خودخواهی

2. برای بالا رفتن سطح نمرة امتحان

3. جوّ کلاس؛ بچه هایی که تقلب می کنند او را هم جو فرامی گیرد.

4. در بعضی مواقع که دانش آموزی درس نخوانده، تقلب می کند.

5. یک نوع بیماری روانی و عادت برای بعضی دانش آموزان شده است.

نمی دونی چه لذتی دارد!

زیرا لذتی که در تقلب است در .... نیست!

واقعاً چه صفایی داره تقلب. آخر حال و هوله!

قبل از امتحان هیچ نگاهی به جزوه و کتاب نیندازی و بیایی بهترین نمره رو بگیری! یعنی آخرشه؛ خیلی حال می ده. و اما چرا بروبچ به تقلب پناه آوردند؟ بی توجهی اساتید به تقلب و بی خیالی بعضی از آن ها، حتی در مواقعی که تقلب کردن دانش آموزان را می بینند اما هیچ واکنشی نشان نمی دهند.

اضطراب و دلهره

به نظر من کسانی دست به کارهایی مانند تقلب می زنند که یا درس خود را به خوبی نخوانده اند و یا اضطراب و دلهرة زیادی دارند که اگر نمرة بالایی نگیرند، از طرف خانواده و فامیل سرزنش شوند. برای همین، این کار خیلی بد را که شاید آخر آن خیلی خوشایند هم نباشد، در پیش می گیرند.

درس ها سخت است!

چون در س ها بسیار سخت است و تقلب در پیش روی معلم بسیار آسان! دانش آموز می بیند نمی تواند یاد بگیرد مجبور به تقلب می شود که راه بسیار آسانی برای گرفتن نمره است.

یعنی ما شجاعیم!

علت اصلی این کار عدم مطالعه است. علت های دیگری هم دارد مثل: کسانی که تقلب می کنند در نزد بعضی دانش آموزان شجاع به نظر می رسند. دوم این که این کار در بین بعضی دانش آموزان عادت شده است و با وجود این که مطلب را بلد هستند بازهم تقلب می کنند! هم چنین مهارت زیاد دانش آموزان در این کار و کم توجهی معلم ها، تقلب در بین بچه ها زیاد شده است.

مشکلات خانوادگی

زیرا معلمان امروزی زیاد سخت گیری نمی کنند و دانش آموزان زمینه را برای تقلب فراهم می یابند و دیگر این که امروزه بسیاری از دانش آموزان، مشکلات مالی و یا دیگر مشکلات تحصیلی دارند و وقت کافی برای درس خواندن ندارند و در امتحانات تقلب می کنند. دیگر این که درک مطلب درسی و یا کتابی برای آن ها مشکل است و نمی توانند آن ها را به خوبی به ذهن خود بسپارند؛ به همین خاطر به فکر تقلب می افتند.

تقلب بنویسیم اما تقلب نکنیم

مسلماً واژة تقلب در میان دانش آموزان، دبیران و ... واژه ای ننگین محسوب شده و همة نسبت به آن دید منفی دارند.

اما به نظر من تقلب روشی برای فهم بهتر مطالب محسوب می شود. لذا دانش آموزان با حداقل یک بار نوشتن تقلب می توانند مطالبی که بعضاً مهم هستند، در ذهن خود یادآوری کنند.

تقلب می تواند به نوعی کمک برای گرفتن نمرة بالا باشد؛ از سوی دیگر می تواند ناجی برخی مطالب از یاد رفتة ذهن ما باشد.

بنده اگر روزی بخواهم تقلب کنم بیش تر برای فهم مطالب است و وجدانم اجازه تقلب در امتحان را نمی دهد!

درس را نمی فهمیم

به دو دلیل: الف) عدم درک دانش آمو ز: دانش آموز باید بداند که امتحان صرفاً برای نمره گرفتن نیست بلکه باید مطلبی را فرا بگیرد.

ب) عدم توجه دبیران و سخت گیری بیش از اندازه آنان: اگر دبیری، دانش آموزی را در هنگام تقلب دید، باید بدون تذکر، او را با یک اردنگی از کلاس بیرون کرده، نمرة آن درس را صفر دهد!

یک نوع آبروداری است!

تقلب در بین دانش آموزان به مشکلات آنان بستگی دارد. بعضی از دانش آموزان هستند که به خاطر مشکلات خانوادگی و یا دعوای پدر و مادر نتوانسته خوب درس خود را بخواند و چون دوست ندارد نمرة تک بگیرد رو به تقلب می برد و یا در بعضی خانواده ها به دلیل خراب بودن وضعیت مالی دانش آموز مجبور است که سرکار برود تا آبروی خانواده خود را حفظ کند و از درس خواندن باز می ماند و مجبور است تقلب کند و دیگر این که دانش آموز عادت به این کار کرده است و به امید این که روز امتحان تقلب می کند و نمرة قبولی می گیرد، درس خود را نمی خواند و این هر سه باعث شرمندگی جامعه و حتی خود دانش آموزان است و بر حیثیت جامعه هم لکه وارد می کند.

ملاک، فقط نمره است

علاقه کم تر به مطالعه، افزایش نمره به عنوان ملاک برتری و نه سطح فهم، عدم تأمل بر دروس با توجه به مدت کم آموزش نه چندان درست درس ها، عدم مانع در برابر این اقدام، عدم توجه دانش آموز به این که فهمیدن مهم تر از نمره است، کم بود مطالعه درسی و غیردرسی و ...

چون ملاک مدرسه برای قبولی و مدرک دادن به دانش آموزان فقط نمره است به خاطر همین، هرکس تلاش می کند که نمره قبولی بگیرد به هر شیوه که شده. اگر ملاک قبولی عوض شود دیگر کسی تقلب نمی کند و برای یادگیری امتحان می دهند.

همه تقلب می کنند!

البته هرکسی نظر خودش را دارد، اما من که قدیم ها تقلب می کردم و کسانی را دیده ام که تقلب می کنند فکر می کنم به دو علت بوده است. یکی آن که نمره هایشان بالا رود، تا وقتی کارنامة خود را نشان می دهند کسی بهشان دعوا نکند! مورد دوم که مهم تر است این که در وقت امتحان وقتی می بینند دیگران دارند تقلب می کنند و می بینند که دارد حقشان ضایع می شود برای این که حق خود را بگیرند چه از راه تقلب و چه از راه دیگر، با وسوسه های شیطانی این عمل را انجام می دهند و وقتی از آن ها می پرسیم: چرا تقلب کردی؟ می گویند: همه تقلب کرده اند! به همین علت است که تقلب بسیار رایج شده است. برای از بین بردن تقلب دو کار باید انجام داد: یکی این که باید به آن ها گفت که تقلب یک گناه است و دیگر آن که با تقلب فقط به خود ضربه می زنند. اگر این موضوع را درک کنند دیگر تقلب نمی کنند.

تنبلی، رهایی از زحمت درس خواندن

به نظر من دانش آموزان در اثر تنبلی و نخواندن درس این شیوه را رواج داده اند و فکر کم آوردن نمره آن ها را وادار به تقلب می کند. شاید هم دلیل دیگرش برای لذت این کار باشد، البته بیش تر دانش آموزان متقلب برای رهایی از زحمت درس خواندن خود را متکی بر تقلب می کنند.

ترک عادت موجب مرض است

زیرا اکثر دانش آموزان بی توجه به درس هستند و تقلب را یک راه حل می دانند که می توان از طریق آن یک نمره خوب بگیرند. تقلب، دلایل مختلف دارد. گاهی در اثر بی توجهی معلم است یا وسوسه شدن دانش آموز. در بعضی از دانش آموزان تقلب به خاطر تکرار به یک عادت تبدیل شده است و ترک عادت موجب مرض است.

تقلب در صورتی انجام می شود که انسان اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و وقتی که انسان، اعتماد به نفس خود را از دست بدهد نمی تواند درس بخواند. بعضی دیگر بر اثر ترس از پدر و معلم تقلب می کنند که باعث می شود دانش آموز تبدیل شود به انسانی که بدون تقلب نمی تواند به درس خود ادامه دهد.در این میان بعضی از دوستان هستند که دیگران را به خاطر ترسوبودن یا این که جرأت تقلب ندارد، وسوسه می کنند تا تقلب کند! به نظر من اگر انسان به خود بگوید که من می توانم تقلب کنم ولی نمی کنم، بهتر است و این گونه دوستان به درد دوستی نمی خورند؛ چرا که امام صادق گفته: نداشتن دوست بهتر از داشتن دوست ناباب است.


نوع مطلب : تقلب، 
برچسب ها : تقلب،

 

 نویسندگان
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نظرسنجی
لینک دوستان
برچسب ها
دریافت کد نظر سنجی وبلاگ و سایت

الکسا

پیج رنک

وضعیت آب و هوا

دریافت کد وضعیت آب و هوا

 • کد نمایش افراد آنلاین
 • پشتیبانی

  از کانون ریاضی گیلان حمایت کنید

  به کانون ریاضی گیلان امتیاز دهید

  pccamoozesh